BISERICA MEMORIALA MIHAI VITEAZUL

CENTRU CATEHETIC- ACTIVITÃTI

BIBLIOTECA

CONTACT

"VENITI DE LUATI BUCURIE!"

IMAGINI SFINTIRE 26.11.2006

ENGLISH

FRENCH

LEGÃTURI

CE ESTE NOU ÎN SITE!

IMAGINI - SERBAREA COPIILOR DE CRACIUN 2015

ANUNT 2%

"Vã rugãm sã ajutati la repararea acoperisului Bisericii Memoriale Mihai Viteazul"

Icoana pictata de  parintele Nicolae Balan
SFANTA TREIME

Bisericuta memorialã "Mihai Viteazul" se aflã în municipiul Alba Iulia, în vecinãtatea zidurilor cetãtii, la 500 m de Obeliscul închinat eroilor martiri Horea, Closca si Crisan. Pe locul actualei bisericute de lemn s-a aflat vechea ctitorie, din anul 1597, a voievodului unificator Mihai Viteazul. Centru al Mitropoliei Ardealului din veacul al XVII, unde au slujit sfintii ierarhi mãrturisitori Ilie Iorest si Sava Brancovici (pomeniti la 24 aprilie),vechea catedrala din acest loc avea ca hram Sfanta Treime, simbol al unitãtii de credintã si de neam al celor trei tãri românesti. Ea nu s-a pãstrat, fiind dãrâmatã în totalitate de regimul habsburgic în anul 1714. Însã, începând cu anul 1988, se reconstruieste noua bisericutã pe acelasi loc si cu acelasi hram, Sfânta Treime, sfintindu-se în anul 1992. În 26 noiembrie 2006 se sfinteste bisericuta si are ca ocrotitor pe Cuviosul Pãrintele nostru Sfântul Siluan cel de la Sfântul Munte Athos.

Invierea

Free Guestbook from Bravenet.com