Avortul

Pãrinte, se spune despre mama care moare la nastere cã este martir. Medicina spune, ca uneori, avortul este necesar pentru a salva mama copilului. Se naste urmãtoarea situatie: dacã femeia nu face avort si moare la nastere, respectivii medici ar spune cã femeia este o sinucigasã mai degrabã, decât o martirã...

Dragã, depinde ce întelegi prin actul respectiv. Doctorul poate sã zicã despre ea cã-i sinucigasã, pentru cã el nu stie de Dumnezeu, pe când un credincios, care stie de Dumnezeu, zice cã-i martira. Acum, noi n-avem de unde sã stim cum primeste Dumnezeu o treabã din asta. Ceea ce stim este faptul cã o femeie însãrcinatã are dreptul sã se împãrtãseascã, chiar dacã are pãcate opritoare de la împãrtãsire. Asta înseamnã ca si Biserica are în vedere posibilitatea de a muri o mamã la nastere, nu pentru ca vrea ea sã moarã sau pentru cã vor altii sã fie asa, ci pentru cã se poate întâmpla asa. Dar sunt si femei care fac prea multe avorturi si dupã aceea se întâmplã sã aibã si un copil, si în cazurile acestea, este periclitatã nasterea. Acum nu stiu dacã în aceastã situatie este martirã. Când eram eu student la Teologie, a murit cineva din personalul scolii, despre care se zicea cã fãcea multe avorturi. Avea un baiat si totusi vroia si o fetitã. Acum, Dumnezeu stia dacã a fost martirã. Noi trebuie sã le lãsãm pe toate în seama lui Dumnezeu. Bine, dar sunt si cazuri în care medicii spun: "Sigur nasterea aceasta nu poate avea loc". Bine, daca nu poate avea loc, atunci sã aibã loc sarcina si sã evite nasterea, dar sã nu se omoare copilul. Deci, oricum ar fi, omorârea copilului este o crimã... Da. Se considerã. Si nu se justificã prin nimic? Nu se justificã prin nimic si se justifica, totusi, prin neputinta omului. Sunt atâtea femei care nu au destulã credintã încît sã le facã disponibile pentru martiriu. Noi nu sfãtuim pacatul, dar trebuie sã tratãm pãcatul. Adicã, dacã cineva a fãcut totusi un avort, eu nu pot sã spun cã Dumnezeu nu-l iartã, dar nici nu pot sa spun cuiva sã facã un avort.